English English Polski Polski Українська Українська

W oczekiwaniu na wielkie święta roku. Święty Mikołaj z Częstochowy odwiedził dzieci z rejonu wileńskiego – Towarzystwo Patriotyczne KRESY

W oczekiwaniu na wielkie święta roku. Święty Mikołaj z Częstochowy odwiedził dzieci z rejonu wileńskiego

Serca dzieci z rejonu wileńskiego, oczekujących na wielkie święta, rozświetlił częstochowski Święty Mikołaj – ks. Ryszard Umański z parafii św. Wojciecha w Częstochowie, który co roku przyjeżdża na Wileńszczyznę z darami. Przybywa wspólnie ze swoimi pomocnikami – przedstawicielami władz miejskich i powiatowych RP oraz osobami prywatnymi, którzy przyczyniają się do szlachetnej kampanii. Ksiądz Ryszard Umański odwiedził Mickuny, Pakienę i Rukojnie. Od samego rana do Mickun przyjechał ciągnik z pełną przyczepą prezentów.

Dzięki zaangażowaniu placówek oświatowych, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów Gmin, starostów oraz przedstawicieli firm Częstochowy i jej okolic, ogółem przywieziono około 3000 paczek, które zostaną przekazane przede wszystkim dzieciom mieszkającym w gminie Mickuny i w pobliskich gminach.

Prezenty otrzymają uczniowie następujących gimnazjów: Gimnazjum w Mickunach, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, Gimnazjum w Rukojniach, Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze. Zostaną obdarowani także uczniowie szkół podstawowych: im. Czesława Miłosza w Pakienie, w Szumsku, w Kiwiszkach oraz szkoły początkowej w Grygajciach. Tradycyjnie prezenty otrzymali wychowankowie żłobków-przedszkoli w Mickunach i Ławaryszkach oraz przedszkola w Kowalczukach.

Przywieziono również dary żywnościowe, które będą przekazane osobom potrzebującym, emerytom, mieszkającym w gminach Mickuny, Rukojnie, Kowalczuki oraz gminie Jaszuny (rejon solecznicki).

Z powodu pandemii drugi rok z rzędu zrezygnowano z uroczystych imprez, gdy grono szczęśliwych dzieci z placówek oświatowych rejonu wileńskiego witało Świętego Mikołaja. Nie odmówiono jednak gościnnego przyjęcia szanownych gości i radości, jaką Święty Mikołaj obdarzył dzieci.

Życzliwych gości z Polski przywitała społeczność żłobka-przedszkola w Mickunach i Gimnazjum w Mickunach. Na spotkanie przybyły mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść i starosta Gminy Mickuny Renata Mickiewicz.

Przybyły Święty Mikołaj odwiedził wychowanków żłobka-przedszkola i wręczył prezenty. Później uroczystość przeniosła się do Gimnazjum w Mickunach, gdzie uczniowie również niecierpliwie czekali na Świętego Mikołaja. Wszystkich gości przywitali uroczyście usposobieni uczniowie, którzy zorganizowali koncert – ze śpiewami i tańcami w podzięce za dobre czyny i wspaniałe prezenty. Wszystkich zebranych powitała dyrektor gimnazjum Małgorzata Radzewicz, która wraz z całą społecznością gimnazjum cieszyła się, że w tym roku udało jej się spotkać i zobaczyć na żywo radość dzieci ze spotkania z bardzo wyczekiwanym św. Mikołajem.

Obecna na uroczystości mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść podziękowała księdzu za życzliwość i szlachetny przykład, radość, jaką sprawił dzieciom, ich uśmiechy i dobre emocje.

„Jestem dumna z takiej aktywnej i patriotycznej podwileńskiej młodzieży. Nasza młodzież jest najwspanialsza, najzdolniejsza i najbogatsza, bo my mamy dwie ojczyzny i tym jesteśmy bogaci. Litwa i Polska – kochane dwie matki. Musimy nie tylko uczyć się i robić, co ministerstwo każe, my musimy coś więcej – z taką miłością do swojej ojczyzny. To i zademonstrowała nasza podwileńska młodzież. U nas w rejonie jest nawet 17 gimnazjów z polskim językiem nauczania. Wszystkie święta, które dotyczą Polski, uczniowie obchodzą. Tradycje, kultura, patriotyzm i wiara – to wszystko jest w naszych placówkach. Na Wileńszczyźnie są najzdolniejsi i najwspanialsi uczniowie i nauczyciele. Samorząd stwarza dla wszystkich piękne warunki. A jeszcze mamy najwspanialszych ludzi, którzy zakochali się w nas – to ksiądz Ryszard, który tak kocha Wileńszczyznę. I my każdego roku tu widzimy Państwo. Dziękuję dla Was, a przede wszystkim dla Księdza, za to, co robicie. Za Wasze wielkie serce i wspaniałe dusze. Oddziela nasze państwa granica, ale my chcemy czuć miłość i szacunek do nas. Jesteśmy braćmi i siostrami, to jest nasza ojczyzna. Pan Bóg nam posłał księdza Ryszarda. Cieszymy się i dziękujemy. Bóg zapłać dla Was” – powiedziała mer Maria Rekść i wręczyła księdzu list z podziękowaniami i upominkiem.

Pozdrowienia przekazał również nadzorujący dziedzinę edukacji Wiceprezydent Miasta Częstochowy, Ryszard Stefaniak. Po wszystkich życzeniach Święty Mikołaj pospieszył wręczyć całą masę prezentów.

Po wizycie w Gimnazjum w Mickunach przybyły ksiądz Ryszard Umański z delegacją pospieszyli, aby odwiedzić wspólnoty Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie i Gimnazjum w Rukojniach.

Akcja jest organizowana już po raz siódmy. Siedem lat temu została zawarta umowa o współpracy między gminą Mickuny a gminą Poraj. Nie jest to zwykła akcja, tylko aktywna współpraca międzyludzka, której wynikiem są organizowane dla dzieci wyjazdy do Polski oraz wspomniana akcja bożonarodzeniowa.

Galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ

Zdjęcia oraz tekst pochodzą ze strony: https://vrsa.lt

vrsa.lt

zdjęcia oraz tekst pochodzą ze strony: https://vrsa.lt